50 forintos Kossuth bankó? Erről még senki sem hallott, katalógusban sincs, vajon valódi lehet?
Íme itt a képe:
A restaurálással foglakozók mesélhetnének, hogy mennyi ilyen félbe, vagy negyedbe vágott 1-es, 2-es, és 100-as van fiókok mélyén. A magyarázat igen egyszerű, és a címben szereplő állítás is mindjárt értelmet nyer.
A fémpénzek korában, amikor még a nemesfém súlya adta a pénz értékét, gyakran félbe, negyedbe vágták az érmét, és fél, negyed értéken számították be. Az 1848-as forradalom alatt folyamatosan pénzhiány volt, nemcsak a fémpénzekből, de a papírpénzekből is (ezért nem tört ki infláció). Váltópénzek alig voltak, így az egy- és kétforintosokat kezdték el felszabdalni, és váltópénzként használni a darabjaikat. A Habsburg kiadások is ugyanerre a sorsa jutottak. A váltópénzhiány enyhítésére 1849-ben kibocsátották a 15 és 30 pengő krajcárost, amik 1/4, illetve 1/2 forintot értek. Ez azonban semmit nem enyhített a 10-es és a 100-as közötti címlethiányon, így annak darabolása tovább folyt. A szabadságharc bukásával a Kossuth-bankókat átváltották birodalmi kibocsátásokra, köztük a feldarabolt pénzeket is. Ez a magyarázat arra is, hogy a közel azonos számban kibocsátott 1-2-5 forintosok közül, miért az 5 forintos a messze a leggyakoribb pénz. Az 5 forintos feldarabolás nem adott ki szokásos címleteket, így azok maradtak egyben.
Ez tehát az itt is látható "50 forintos Kossuth-bankó" igaz története. És még mielőtt valaki azt hinné, hogy így még értékesebb, és elkezdené feldarabolva aukcióra vinni a 100-sait, hadd hűtsem le a kedélyeket, ez csak a restaurátoroknak ér valamit, ha épp van olyan darabja, amit egy hiányos bankóba be tudnak illeszteni.
Utolsó kommentek